Ким були бійці УПА

Українська повстанська армія (УПА) – військово-політичне формування, діяло в Україні протягом 1942-1953 років. Офіційна дата створення УПА – 14 жовтня 1942 року. Традиція відзначення дати народження УПА почалася від наказу, головного командира УПА Романа Шухевича, датованого 1947-им роком.

УПА розпочала свою діяльність навесні 1943 року на територіях, які входили до складу Генерал-губернаторства (Галичина – з кінця 1943, Холмщина – з осені 1943), райхскомісаріата Україна (Волинь – з кінця березня 1943), та румунської Трансністрії (Північна Буковина – з літа 1944), які до 1939-1940 років входили у склад Польщі та Румунії.

З липня 1944 року УПА підпорядковувалася Українській Головній Визвольній Раді (УГВР) – керівному військово-політичному органу воюючої України. Українська повстанська армія боролася за свободу, самостійність України, демократію. Виборювала також рівні права для нацменшин, та свободу інших поневолених нацизмом та сталінізмом народів. Гасло УПА «Воля народам – воля людині».

Структурно УПА була розділена на три краєві командування: УПА-«Північ» (Волинь, Полісся), УПА-«Південь» (Поділля, Київщина) та УПА-«Захід» (Галичина, Буковина, Закарпаття, Закерзоння). Кожне командування мало у своєму складі воєнні округи та тактичні відтинки. Головним командиром УПА з листопада 1943 р. до загибелі у березні 1950 р. був Роман Шухевич «Тарас Чупринка». З 1950 по 1954 рр. УПА очолював Василь Кук «Василь Коваль».

Мета УПА – відновлення української державності. Повстанці боролися проти всіх держав, які намагалися поневолити українців. Ворогом УПА був СРСР, влада якого вчиняла масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Та Німеччина, яка окопувала українські території.

Архівні дані про УПА були засекречені. Вільний доступ до документів КГБ та матеріалів УПА Україна відкрила з 2015 року. З того ж року бійці УПА мають статус борців за незалежність України.