Працівники «Суспільного» замість керівників залишилися без премій

В Україні все ще тривають важкі часи, а влада, як ми пам’ятаємо, просить не сіяти паніку та затягнути пояси громадян ще тужче, хоча, здається, що далі вже нікуди. На підприємствах українцям затримують заробітну платню, скорочують склад робітників та подекуди не платять обіцяну премію. Останній з переліку захід іменують антикризовим. Саме така ситуація склалася з журналістами ПАТ «НСТУ» (Національна суспільна телерадіокомпанія України).

Зазначимо, що у вересні 2018 року на сайті суспільного ТБ з’явилася інформація, що в НСТУ вживають вимушені антикризові заходи. Детально прописано, що дефіцит критично необхідних коштів для роботи НСТУ — 210 мільйонів гривень. Саме задля цього були прийняті антикризові заходи, серед яких – безоплатні відпустки, заборона на прийняття на роботу нових членів команди, припинення виплат премій для керівного складу НСТУ, та інше.

Наголосимо ще раз, що згідно з документом мова йде виключно про припинення виплат для керівного складу. Насправді ж без премій залишилися журналісти, оператори та інші працівники «Суспільного», котрі не мають жодного відношення до керуючої ланки. Саме вони тепер на «голих» ставках і отримують за виконану роботи копійки. До речі, у жовтні 2018 року на преміювання працівників ПАТ «НСТУ» було направлено 1,5 мільйона гривень, а журналісти філії Дніпра досі так і не побачили свої «премії».

— Ідея «Суспільного» реально класна. Я прийшла працювати на цей телеканал коли він ще був державним. І це був жах… Всі депутати вважали, що журналісти державного ТБ – то їхні власні проститутки, які мають лобіювати їхні інтереси. І перетворити цю брудну систему у незалежне ЗМІ – складний, але дуже необхідний крок. Але яким чином це втілюють? Головою правління поставили людину, яка малює собі чималі премії, а «антикризові заходи» потім проводять на звичайних журналістах, бо у «Суспільного» не вистачає грошей. Так може варто було менше собі у кишеню класти?

— Більшість хороших журналістів вже давно втекли з «Суспільного». Я ж стала заручницею ситуації: всі дніпровські телеканали заангажовані, і моя громадянська позиція не дає мені перейти туди працювати.

— Таке враження, що навколо мене суцільний комунізм: за рахунок відсутності премій всі отримають однакову заробітну плату, незважаючи на те, що досвід та професіоналізм різняться на максимум. Наприклад, є люди з понад 10-річним досвідом роботи, а є ті, хто вперше почав намагатися складати слова у речення, і краще б і не пробував того робити. — розповідає журналістка Дніпровської філії НСТУ Яна Стойкова.

Керівники відсутність премій пояснюють введеними антикризовими заходами, які, насправді, не стосуються звичайних працівників.

Уваги варте й розширення керівного складу, що відбулося влітку минулого року. У червні 2017 року в НСТУ було прийнято 18 посад до керівного складу (протокол №12, пункт №2). Згідно з рішенням 12 присутніх членів Наглядової ради ПАТ «НСТУ» оклад введених керівників становить 43 200 гривень.

Впровадження нових керуючих посад не було обумовлене гострою необхідністю, а керівництво, певно, здогадувалося про те, що коштів на роботу НСТУ у 2018 року буде категорично не вистачати. У державному бюджеті 2018 року, який було прийнято 7 грудня 2017-го, на підтримку НСТУ було виділено лише 776 мільйонів гривень, а це у два рази меньше від суми, що передбачена ЗУ «Про суспільне телебачення та радіомовлення України».

У липні 2017 року знову було прийнято рішення про збільшення квартальної премії (протокол №13, пункт №2). Запропонував цей проект Зураб Аласанія — голова правління ПАТ «НСТУ». Згідно з прийнятим рішенням, шестеро керівників отримали премію «за результатами роботи у ІІ кварталі у розмірі 1,5 місячного посадового окладу», а це — 86 400 гривень. Додатково було прийнято рішення про преміювання і голови правління, який отримав 115 200 гривен.

Ось, власне, умови та розміри оплати працівників (керуюча ланка) ПАТ «НСТУ»:


Дуже помітною особою є Зураб Аласанія, який у 2014 році став генеральним директором Національної телерадіокомпанії України. У 2016 він подав у відставку, сказавши про те, що робить це через катастрофу з фінансування телерадіомовлення. Раніше він був кореспондентом у Харкові, а потім вже став ведучим політичного шоу, директором медіа-групи. НТКУ, як відомо, ліквідували у 2017 році, і саме вона стала базою для «Суспільного», де нині посаду голови правління займає Зураб Аласанія. Його, до речі, деякі називають «людиною Авакова», та наголошують, що саме Аваков допомагав Аласанії триматися на плаву, поки президент не домігся його відсторонення (це одна з трактовок звільнення Зураба Аласанії з посади гендиректора НТКУ).

У березні 2014 року він називав українців, що захищають нашу країну, вбивцями. Але через деякий час він видалив пост з персональної сторінки у Facebook. Інтернет, звісно, така штука, звідки дуже складно видалити будь-яку інформацію, тому ці слова Аласанії живуть у мережі й досі.


Повернемося все ж до преміювання членів правління НСТУ. У листопаді 2017 року знов вибухнув скандал: п’ятеро членів правління «Суспільного» отримали у жовтні того ж року премію у розмірі 172 800 гривень. У соцмережах з’явилось фото подання голови правління НСТУ, де мова йшла саме про преміювання керівної ланки. Виходить, що за місяць вони отримують майже 58 тисяч гривень (172 800/3 = 57 600).

Нагадаємо, що звичайні робітники каналу таких коштів не отримують. Нам відомий і перелік зарплат на посадах «Суспільного» від 2 квітня 2018 року (згідно з постановою Наглядової ради ПАТ «НСТУ»):

Порівняймо ж: журналіст, кореспондент, редактор — отримує 8 300 гривен. Це мінімальний оклад, а ось максимальниій становить 16 600 гривен. Ведучий програми, коментатор, оглядач — 9 200 (максимальний — 18 400); продюсер, дизайнер, візажист — 10 тисяч (20 000); телеоператор, провідний фахівець/експерт/економіст/бухгалтер — 7 800 (15 600). Відомо, що працівники отримують мінімальний оклад. Тобто, звичайний кореспондент «Суспільного» заробляє з урахуванням податків 6 500 гривень.
Голова правління НСТУ, згідно з його декларацією, отримує дещо більші гроші за свою працю. Наприклад, за 2017 рік Зураб Аласанія отримав майже мільйон (950 517 гривень).

Також пан Аласанія опублікував інформацію стосовно того, скільки він отримав на посаді голови НСТУ за три місяці 2018 року (травень, червень та липень). Це більш свіжа інформація: за останній місяць весни він отримав 332 696 гривень, за червень цей показник складає 115 412 гривен, а за липень — 163 529 гривень.

Авторка Анна Любімова