Незаконне збагачення поза Конституцією: що про це думають українці

Ще в 2017 році народні депутати України підписали подання, на основі якого Конституційний суд і скасував статтю про незаконне збагачення, зробивши її неконституційною. Це, як вважають експерти, дозволить визнати всіх корупціонерів фактично невинними.

Вчора, 26 лютого, в українських засобах масової інформації з’явилися дані про те, що дехто з українців (мова йде про Олега Гладковського), який наближений до чинного президента України Петра Порошенко, замішаний в корупційному скандалі. Журналісти з’ясували, що син першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) причетний до масштабних махінацій з оборонним комплексом. Ось, саме, розслідування, про яке йдеться у нашому матеріалі:

Оскільки до цієї історії причетний і перший зам. Олександра Турчинова, про що заявили журналісти, то його тимчасово відсторонили від посади. Про це рішення повідомив прес-секретар Петра Порошенка.

Також вчора ввечері стало відомо, що Конституційний суд визнав статтю 368-2 КК України про незаконне збагачення неконституційною. Це рішення викликало шквал негативної реакції в соціальній мережі, оскільки, по суті, незаконне збагачення припиняє бути таким, яке не дозволено згідно із законом, адже воно порушує права. Українці наголошують, що 26 лютого стало днем, коли в нашій країні офіційно узаконили корупцію. На думку наших співвітчизників, цей закон був прийнятий, оскільки в країні збираються ввести в дію Антикорупційний суд, а у нас, що ні для кого не секрет, більшість суддів були призначені не у відповідності вимог міжнародних експертів, а тому — з законодавства прибираються неугодні статті , щоб багато хто з призначених осіб були чисті за законом.

комменты

Крім цього нагадується і той факт, що на вимогу Європейського Союзу і Міжнародного валютного фонду в нашій країні було запроваджено кримінальну відповідальність за корупційні дії можновладців. Вимоги були закріплені в укладених угодах, але досі незрозуміла реакція світового співтовариства, на яку ми очікуємо.

отмена статьи

Далі — краще. Деякі і зовсім говорять про те, що на «порядку денному» може стояти визнання будь-яких покарань за корупцію — неконституційними. Мова йде про злочини виключно чиновників. Нагадаємо, раніше стаття за корупцію в верхівках влади загрожувала злочинцям покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

мнение о КС

Вся проблема статті Кримінального кодексу, яку судді визнали неконституційною, полягає в наступному: раніше за законом чиновник, який декларує свій майновий стан, зобов’язаний був або обгрунтувати джерело багатства, або ж сісти за ґрати. Тобто, декларувач зобов’язувався підтверджувати подану інформацію відповідними відомостями, а в разі, якщо він цього зробити не може — визнавався винним. Саме цей аспект у вигляді порушення презумпції невинності судді і визнали несправедливим.

Зазначимо, що скасована Конституційним судом стаття була оплотом для роботи НАБУ і НАЗК, які могли притягнути до відповідальності певну особу за незаконне збагачення. Вона ж була б і основою для роботи в майбутньому Антикорупційного суду в Україні.

До речі, ось і, власне, перелік народних обранців, які організували звернення до Конституційного суду в 2017 році:

список депутатовсписок

Експерти говорять про те, що притягнути до відповідальності корупціонерів все ж можливо, оскільки в Кримінальному кодексі України існує інша стаття (366) за подачу недостовірних даних в е-деклараціях, яка дозволить покарати порушника, але ось через дії КС тепер це буде дещо обмеженим. Варто зазначити, що в «БПП» заявили, що вони планують розробити проект закону (це вже встигли прозвати піаром), причому в терміновому порядку, за яким за незаконне збагачення в Україні будуть карати, а стаття буде відповідати конституційному праву.

Але, як кажуть менш оптимістичні громадяни, скасування статті про незаконне збагачення зробить свою негативну справу: багато ТОП-чиновників, що замішані у корупційних скандалах і стосовно яких були відкриті кримінальні провадження, стануть чистими перед законом.