Захоплення українських суден та воєнний стан в Україні

25 листопада російські кораблі атакували три українські катери, які намагалися увійти в Азовське море через Керченську протоку. Направлялися вони з Одеси до Маріуполя. ВМФ РФ було наказано взяти наші судна на таран та застосувати проти них вогнепальну зброю. В результаті незаконних дій військових країни-агресора було поранено шістьох українців, двоє з яких перебувають у важкому стані.

Зауважимо, Азовське море та Керченська протока, згідно з договором між Україною та РФ з 2004 року, є внтурішніми водами двох держав.

У прес-центрі ВМС ЗС України повідомили, що катери заблокували та відбуксували. Мбак (малий броньований артилерійський катер) «Нікополь» відправили у супроводі окупантів до суші. Потім з’явилась інформація, що українські кораблі знаходяться у Керчі: РФ затримала 23 українських військових та повідомляє, що їхній стан задовільний.

О 24 годині 25 листопада провели засідання РНБО, на якому розглянули питання оголошення воєнного стану у зв’язку з агресією Росії в районі Керченської протоки. Інформація про можливе введення воєнного стану розбурхала українців. Одні говорять про те, що верховний головнокомандуючий ЗСУ України Петро Порошенко спеціально видав наказ відправити українські суди по Азовському морю, де вони і були затримані росіянами. Це, на думку громадських діячів, зроблено задля того, щоб спровокувати росіян на напад в акваторії,  щоб потім ввести воєнний стан в Україні. Нагадаємо, що згідно з обмеженнями, що діють під час воєнного стану, в країні не можна проводити президентські вибори, а отже, Порошенко і надалі залишається головою країни.

Інші ж активісти наголошують, що Росія знову показала своє реальне обличчя, а напад на кораблі свідчить про те, що агресія перейшла з фази гібридної до прямої.

Були й ті, хто вважає, що «втручання» українських катерів Азовського моря була «постановкою» Петра Порошенка та російського президента Володимира Путіна:

Реальні ж факти такі: 7 листопада 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову про затвердження правил, які будуть діяти при введені в країні воєнного стану (повний текст постанови).

Зауважимо, що при воєнному стані вводяться певні обмеження, але Верховна Рада може схвалити лише деякі пункти. Голова Мінінформполітики Юрій Стець під час засідання РНБО акцентував увагу на тому, що при ВС «жодних обмежень свободи слова в Україні не буде».

Петро Порошенко подав на розгляд до Верховної Ради законопроект «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні». 3 пункт якого говорить: «ввести воєнний стан».

На позачерговому засіданні Верховної Ради 26 листопада розглянули та підтримали пропозицію. «За» проголосували 276 депутатів. Воєнний стан вводиться від 09:00 28 листопада строком на 30 діб до 28 грудня 2018 року у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській областях та внутрішніх води Керченської акваторії.

Авторка Анна Любімова